Co zrobić gdy Facebook twierdzi że polubiłeś rzeczy, których nie polubiłeś?

W skrócie: polubiłeś, tylko o tym nie wiesz.

“Co sie stao?”

W sieci krążą strony-pułapki, które przechwytują kliknięcie w dowolne miejsce i robią z tego lajka. Przeważnie są to jakieś sensacyjne newsy, w stylu “co szesnastolatki robią na imprezach” (nie wiesz?) albo “policja potrzebuje twojej pomocy!”.

Jak temu zapobiec? Polecam dodatek “Ghostery”. Blokuje on mnóstwo różnych brzydkich rzeczy, jak reklamy czy ciasteczka śledzące. Oprócz tego blokuje też skrypty stron trzecich, jak np. skrypt Facebooka który pozwala klikać “lubię to” na innych stronach.

Instalacja

Jeżeli używasz Firefoxa, wtyczkę znajdziesz tutaj. Jeżeli używasz Chrome to tutaj. Jeżeli używasz czegoś innego to sobie znajdź sam.

Po instalacji dodatku włączy się pomocnik konfiguracji.

Konfiguracja

 
‣ Krok 1: kliknij “Dalej”.

Krok 1: kliknij "Dalej".

 
‣ Krok 2: Kliknij “Nie, dziękuję”

Krok 2: Kliknij "Nie, dziękuję"

 
‣ Krok 3: Odznacz opcję “Włącz chmurkę powiadomień”. Jeżeli pozostawisz tę opcję włączoną to Ghostery będzie informowało Cię ile skryptów zostało zablokowanych na stronie. Możesz się zdziwić ile tego jest…

Krok 3: Odznacz opcję "Włącz chmurkę powiadomień"

 
‣ Krok 4 (najważniejszy): Na liście rzeczy do zablokowania wybierz “Zaznacz wszystko”. Na górze pojawi się informacja, że wszystkie przyszłe skrypty śledzące też będą blokowane. Kliknij “Brzmi dobrze”.

Krok 4 (najważniejszy): Na liście rzeczy do zablokowania wybierz "Zaznacz wszystko"

 

Skutki uboczne

Ghostery zablokuje wszelkie Facebookowe, Twitterowe i temu podobne wstawki na stronach. Przykładowo taką wstawką są często komentarze użytkowników. W ich miejsce Ghostery wstawi przycisk, który umożliwi Ci ich wyświetlenie. Jeżeli chcesz aby na jakiejś stronie działały wszystkie wstawki, dodaj ją do białej listy:

Dodawanie strony do białej listy.
Dodawanie strony do białej listy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *